Образ співця  проходить крізь усю історію світової культури: Біблійні тексти (плач Єремії), міфи Древньої Греції (Орфей), давньоруські літописи (легенда про Євшан зілля), твори літератури і живопису.

Образ співця присутній у драматичних поемах Лесі Українки («На руїні», «Оргія», «Орфеєве чудо»): він віддзеркалює не лише стани  колоніального поневолення, але й бачення майбутньої України, творення якої потребуватиме зусиль героїв, митців і усієї спільноти  (духовний  заповіт поетеси - драматична поема на взірець давньогрецької легенди «Орфеєве чудо» 1913 року).

Усі народи, що переживали героїчні, трагічні, драматичні періоди власної історії мали у  своєму середовищі поетів і співців, (бардів, вагантів, менестрелів, трубадурів), котрі писали на злобу дня згідно з  вимогами духовної ситуації своєї епохи. Власне такі твори у виконанні українських співців Василя Жданкіна, Андрія Панчишина, Станіслава Щербатих, Віктора Морозова, Сергія Мороза, Едуарда Драча, Валерія Маренича знайшли відображення у музичному лекторії.

Варто зауважити, що у багатьох мовах світу «поезія» і «спів» називаються одним і тим же словом. На думку Ніколауса Харнонкурта, від моменту, коли мова починає виходити поза просту констатацію фактів, вона поєднується зі співом, бо спів уже значно змістовніше може передати те, що  є більшим, аніж проста  інформація. Слово, його суть завдяки музичним звукам, мелодії, гармонії може стати більш інтенсивним, а відтак можна досягти розуміння, що виходить поза звичну логіку.

         У лекторії відображена багатовікова європейська лірницька традиція, що донині присутня на Волині: 1907 року вона зацікавила Ігоря Стравінського та волинського художника Андроника Лазарчука і стала предметом дослідження  краєзнавця Олекси Ошуркевича.

Образ козака Мамая - воїна і співця - із традиційної народної картини ( перше із сили-силенної зображень датоване 1642 роком) знайшов своє втілення у постаті Зиновія Медюха, лауреата Гран прі всеукраїнського фестивалю «Оберіг 2017». У лекторії йдеться про зародження і розвиток на Волині молодіжного фестивального руху, що став могутньою тенденцією національно-культурного відродження, новини з життя українських авторів і виконавців, Нобелівську премію для Боба Ділана, чия співана поезія присутня у нашому музичному побуті від середини 60-х років разом із творами Анатолія Горчинського, Віктора Морозова, Марека Грехути…