Концерт Віктора Лияка та Анни Любанської

       5 вересня 2021 року польські музиканти органіст-віртуоз Віктор Лияк та оперна співачка Анна Любанська (меццо-сопрано) запросили гостей на хвилююче побачення з прекрасним світом музики. Приємно, що це вже друга творча зустріч лучан із органістом-віртуозом, який подарував їм незабутні враження від виконання неперевершених зразків органної музики. Адже Віктор Лияк - невтомний  популяризатор органної спадщини Баха, мистецтвознавець. доктор наук, віце-президент та керівник міжнародного органного фестивалю Й. С. Баха, що організовує Варшавське музичне товариство. Творчість талановитої оперної співачки Анни Любанської тісно пов'язана з Великим театром - Національною оперою у Варшаві та оперними театрами багатьох країн світу.

      У дивовижній співтворчості з Віктором Лияком фантастичної краси мецо-сопрано Анни Любанської, що проступило в біблійних піснях А. Дворжака, та найтонші психологічні нюанси (ліричні та драматичні) у творах Баха-Гуно, Шуберта, та в Сен-Санса удостоїлися відвертого захоплення слухачів.

        Концерт був обрамлений молитвою Ave Maria - твором рідкісної мелодраматичної краси і незбагенної філософської глибини. Ave Maria - католицька молитва, звернена до Діви Марії. Серед часто виконуваних також Ave Maria Ш. Гуно (створена як мелодія у супроводі 1-ї прелюдії "Добре темперованого клавіру Й. С. Баха". Володіючи дуже гарним оксамитовим соковитим тембром, артистка виявила тут найвищу вокальну культуру, драматичну кантилену, почуття фразування і неймовірне легато.

       Відомо, що будучи глибоко релігійною людиною, чеський композитор А. Дворжак шукав спасіння у вірі - і в музиці. І не дивно, що в центрі програми - вокальний цикл "Біблійні пісні" композитора, який став однією з вершин його творчості. Глибина змісту і мудра простота виразних засобів виділяють їх із усієї вокальної лірики композитора. У якості тексту для нового твору він обрав старочеський переклад Псалмів Давида із знаменитої Кралицької Біблії 1579 року, але на концерті вони прозвучали в українському перекладі митрополита Іларіона, в миру Івана Огієнка.

         Свіже прочитання псалмів, обрамлене в прекрасний, натхненний виразний вокал Анни Любанської відволікали слухачів від земних емоцій, та повністю зосереджували на відкритті біблійних текстів і церковних таїнств. Разом з тим, А. Дворжак змусив орган говорити мовою романтичної епохи, він, разом із композиторами-романтиками вдихнув нове життя в орган і довів, що інструмент, який рахується "прикладним", церковним, і в XIX столітті може бути сучасним. Псалми подолали неемоційну статику церковної музики, тому що композитор зміг поєднати в них красу та наповненість мелодії з декламаційною виразністю інтонації. Анна Любанська розкрилась як багатогранна артистка з міцним драматичним потенціалом, фактурною яскравістю і насиченістю справжнього звучання меццо-сопрано, передаючи різні за рівнем і характеру емоції. Твір нагадував про позачасову глибину твору, в якому душа художника оживає з кожним виконанням.

        Органну частину програми склали твори геніального майстра Й. С. Баха, як то Прелюдія і фуга до-мінор та Хорал "Помилуй мене, Господи, Боже!", музика якого втілює вершинні досягнення північно-німецької органної школи часів бароко. Створена для церкви, вона заключає в собі високі духовні істини, без яких немислима творчість композитора. Гра Віктора Лияка, як завжди вирізнялась своєю бездоганною майстерністю, таким самим бездоганним і виразним ліризмом, поезією, благородством та величчю. В його м'якій виконавській манері відчувалась не тільки стримана чуттєвість, а також його особиста присутність.

        Прощальним концертним подарунком стало виконання перлини духовної вокальної музики "Ave Maria" Ф. Шуберта. Шанувальники мистецтва, які бажають відпочити душею і серцем. занурившись у чарівний світ найкращої музики, неодмінно повинні побувати на концерті органної музики хоча б раз і пережити усе самим!

                                                                                                                                                       Валерія Бійо