Дата проведення: 15—17 червня 2005 року
Місце проведення: місто Луцьк
Наступний II фестиваль «Стравінський і Україна», відбувся лише у 2005 році. Проте так чи інакше музика композитора продовжувала звучати, пам'ять про нього зберігалася. Про нього нагадували студентські концерти останній 2000 р.). У 2002 році, без зовнішнього втручання, але за сприяння управління культури Волинської облдержадміністрації на честь 120-ої річниці з дня народження Ігоря Стравінського 17 червня у ВКМ відкрилася виставка «Театр Ігоря Стравінського» (автор Е. Огнєва), в міському народному будинку «Просвіта» відбувся концерт майстрів мистецтв, художніх колективів Волинського державного училища культури і музичних шкіл. 18 червня в Устилузі день народження композитора відзначили проведенням програми «Стравінський в Устилузі» за участю «Кантабіле», камерного оркестру обласної філармонії, художній керівник і диригент Товій Рівець.
У лютому 2003 року, в Луцьку відбувся концерт «Польський і український авангард» під час концертного туру камерного ансамблю «Нова музика в Україні» (керівник В. Рунчак), на якому звучала музика К. Шимановського, К. Кніттеля, І. Щербакова, В. Лютославського, З. Краузе, В. Рунчака у виконанні Єжи Єрміня, Струнного квартету «Classik modern» (Львів). У травні наступного 2004 роки, в рамках проведення Року Польщі в Україні, в Луцьку, знову в концертній серії «Нова музика в Україні», відбувся концерт «Польська і українська сучасна музика» у виконанні камерного ансамблю під керівництвом Володимира Рунчака, композитора і диригента вихованця Луцької музичної школи №1 і випускника Луцького музичного училища (нині Волинське державне училище культури і мистецтв ім. Ігоря Стравінського). У концерті звучали твори польських композиторів Юзефа Кофлера, Войцеха Киляра, Вітольда Лютославського, Казімежа Сероцкого, а також лауреата Національною премі імені Тараса Шевченка, народного артиста Україні Валентина Сильвестрова і, ясна річ, Володимира Рунчака. Слухачі тепло прийняли виконавців — солістку Інну Галатенко, музикантів Романа Ріпку, Андрія Деміна, Дмитра Глущенко, Андрія Чопа, Олександра Єпіфанова.
Присутність авангардної музики в сезонних концертних програмах, без сумніву, сприяла тому, що в червні (15 і 17) 2005 року відроджується фестиваль «Ігор Стравінський і Україна», який вважається, попри довгу перерву, II фестивалем. Реанімував його Сергій Єфіменко, директор Волинської обласної філармонії при активному сприянні Василя Ворона, представника обласної адміністрації і пристрасного шанувальника музики і музики Стравінського, зокрема. Програму фестивалю склали концерти камерного оркестру Брестської філармонії на чолі з диригентом Олександром Мартиненком, камерного оркестру Рівненської філармонії – художній керівник і диригент Петро Товстуха і Державного камерного оркестру «Київські солісти», художній керівник і диригент Богодар Которович. Музику Стравінського презентували Базельський концерт D-dur (солісти: С. Зеневіч, скрипка; В. Горновськая, віолончель, Брест), «Апполон Мусагет» (Рівно), «Італійська сюїта» і «Історія солдата» (Київ). Звучали також твори П. Чайковського, Е. Ельгара, Ф. Мендельсона, Г. Генделя, Б. Бриттена. Під час урочистого відкриття Василь Ворон розповів про історію виникнення фестивалю, а Наталія Швець, професор кафедри історії музики Львівської музичної академії імені Миколи Лисенка, приділила увагу самому Ігорю Стравінському, зупинившись на визначенні значущості майстра, як для світового музичного мистецтва, так й українського. Також, як і в 1994 році, проводилася науково-практична конференція за участі ведучих фахівців Львова й Луцька, чиї доповіді були присвячені проблемам вивчення джерел з формування особистості Стравінського, його творчості, пов’язаних з українською культурою, впливу фольклору Волині на музичну мову ранніх творів композитора, аналізу інтеграційних процесів засвоєння і переробки досягнень світової музичної класики у творчому спадку композитора.
Співдружність українських та польських музикантів, які знайомили волинян з музикою польського та українського авангарду мало продовження.
У вересні 2005 року відбувся перший Міжнародний фестиваль «Пограниччя» імені Ігоря Стравінського. Відкриття відбулося в Устилузі, а концерти продовжились в Острозі, Луцьку, Рівному (Украіна) і Красноставі (Польща). Фестиваль складався з трьох розділів: камерна музика, театр, органна музика. В програмі, окрім Стравінського, звучали твори Д. Куртага, П. Булеза, Г. Гурецького, М. Стаховського, А. Штайнекера, Р. Бергера, В. Лютославського, К. Пендерецького, інших композиторів у виконанні Эніко Гинзери (Братислава) – цимбали і Чоби Кленьона (Будапешт); Рівненського камерного оркестру – диригент П. Товстуха, О. Бойчук – віолончель (Львів); Б. Урбанек – віолончель, Я. Калиновського – фортепіано, Б. Комінека – фортепіано (Краків, Польща). Відкриття Бойчук – віолончель (Львів); Б. Урбанек – віолончель, Я. Каліновського – фортепіано, Б. Комінека – фортепіано (Краків, Польща). У костелах Луцька і Красностава звучала органна музика Ж.-Ф. Збіндена, А. Цумбаха, Жана Баліси, Й. С. Баха у виконанні Міни Баліси (Лозанна, Швейцарія ). І, на жаль, в перший, але можна сподіватися не востаннє, спектаклями «Історія Солдата» Ігоря Стравінського і «Сім гріхів» Жана Баліси був представлений театр. Їх привіз київський ТЮЗ, режисер – Е. Курман сценографи – Е. Корнійчук, А. Вакарчук, актори В. Пшеничний, А. Вілков, І. Лановенко та Інструментальний ансамбль імені Лятошинського, І. Андрієвський – диригент.
З цього часу фестиваль набирає обертів і має щорічне продовження.
Олена Огнєва