Дата проведення: 09—16 червня 2007 року
Місце проведення: місто Луцьк, місто Устилуг, місто Рівне, місто Грубешів
IV Міжнародний музичний фестиваль ім. Ігоря Стравінського «Стравінський і Україна», присвячений 125-річчю з дня народження композитора, відбувся 9—16 червня 2007 року. Музика фестивалю звучала в Луцьку, Рівному (Україна), Грубешові (Польща). В Устилузі фестиваль відкрився концертом Вікторії Геренчар (цимбали, Угорщина), яка виконала твори І. Стравінського, Ш. Соколаї, у тому числі й свої, і дала також концерт в Рівному. З концертами (Луцьк, Грубешів) виступив Державний камерний ансамбль «Київські солісти» — художній керівник і диригент Богодар Которович, родом з Грубешова, де А. Которович, його батько, І. Которович, його дід – священик, займалися створенням церковних хорів в навколишніх селах.
Концерти на сценічних майданчиках Луцька давали камерні оркестри «Кантабіле» під керівництвом Товія Рівеця (Луцьк), «ARCHI» (Київ), оркестр Чернівецької обласної філармонії. У луцькому костелі звучала органна музика: Я. Міхалко (Словаччина) представив «Exodus» Р. Бергера. Там же виступили ужгородський хор «СANTUS» (художній керівник і диригент Е. Сокач) і оркестр «Леополіс»; у їх програмі – ораторія «Видіння пророка Даниїла», автор К. Регаме, уродженець Києва і сходознавець, і концерт А. Шнітке для хору акапела на слова Григорія Нарекаці, вірменського поета. На заключному концерті в Луцьку звучали «Концерт для фортепіано та духових інструментів» і «Концерт для скрипки з оркестром» Ігоря Стравінського, а також симфонія №1 Людвіга ван Бетховена у виконанні Єжи Єрміня (фортепіано) заслуженого артиста України лауреата премії ім. Левка Ревуцького, асистента Віденської музичної академії Ганни Савицької (скрипка), Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії, головний диригенті художній керівник Айдар Торибаєв. Ці ж твори, як завершальний акорд фестивалю, прозвучали 17 червня у Львові, в концертному залі ім. С. Людкевича.
У Волинському державному (нині національному) університеті імені Лесі Українки пройшла Міжнародна науково-теоретична конференція «Стравінський і Україна», в тематику якого входили такі напрямки як «Стравінський і Устилуг», «Стравінський і український фольклор», «Стравінський і українське музикознавство». З доповідями виступали українські (Київ, Львів, Луцьк, Полтава, Одеса, Вінниця, Херсон, Устилуг) польські (Краків, Варшава, Вроцлав), російські (Санкт-Петербург) дослідники і композитори, у тому числі М. Черкашина-Губаренко, Є. Станкевич, О. Зінькевич, І. Мацієвський, В. Камінський, О. Коменда, Л. Ігнатова, О. Огнева. Учасників конференції хвилював і наступний формат фестивалю, зокрема, можливості організації майстер-класів, круглих столів, експозицій сучасного живопису і літератури, на які надихнула творчість композитора, введення фольклорних програм (В. Мацієвський, Є. Станкевич). В рамках фестивалю у Волинському краєзнавчому музеї діяла виставка «Ігор Стравінський: сходження до слави» (автор Олена Огнєва) на підставі матеріалів, що зберігаються у Волинському краєзнавчому музеї, Державного архіву Волинської області, приватних зібрань (понад 400 од зб.). На цій виставці демонструвалися матеріали, що мали відношення до Федора Стравінського, батька композитора – видатного співака 2-ї половини XIX ст.; Ф. Стравінському (сину композитора), всесвітньо відомому швейцарському художнику, діячам польської музичної культури, з якими І. Стравінського пов’язували дружні стосунки, в також оригінальні документи з Державного архіву області. Під час відкриття виставки був представлений путівник «Будинок серед алей» Олени Огнєвої, виданий на трьох мовах.
Олена Огнєва