- Деталі
Попри щоденні воєнні виклики й загрози, українське мистецьке життя пульсує, єднаючи митців і слухачів із різних куточків України. Так, 5 січня 2025 року в Кафедральному костелі Святих Апостолів Петра і Павла відбулось відкриття 2-го музичного фестивалю «ЛуцькМузик Фест`25», куди з концертною програмою “In Gloria Domini” («Во славу Господню») завітала дипломантка міжнародних конкурсів, викладачка органного класу Національної музичної академії ім. А. Нежданової, українська органістка Ольга Єфремова.
Артистка представила для глядачів вишукану концертну програму, в якій прозвучали твори видатних світових композиторів різних епох. Увагу привернула перш за все музика двох найвідоміших німецьких композиторів епохи бароко Д. Букстехуде та Й. С. Баха. Свіжістю колориту також вразила «Пастораль» С. Франка, а родзинкою програми стали «Карпатські фрески» Лесі Дичко з яскравим фольклорним колоритом.
Концерт став справжнім святом органної музики, де віртуозність Ольги Єфремової поєдналася з неповторною емоційною силою шедеврів класичної музики. І хоча у цей день в костелі було доволі прохолодно, органна музика у виконанні гості з Одеси, змістовні коротенькі розповіді ведучої концерту перед кожним музичним твором під склепінням храму, наповнювали душі людей світлом і теплом та допомагали вселяти надію на мир в Україні. Адже музика — це потужний інструмент, який може рятувати, надихати та об’єднувати людей.
- Деталі
25 грудня 2024 року в Музично-драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка, на різдвяно-патріотичному концерті «В Вифлеємі радість стала…», Волинський академічний український народний хор (художній керівник та головний диригент Олександр Стадник, хормейстер Володимир Єфіменко, балетмейстер Валерій Смирнов та керівник оркестру Олександр П’ятачук), подарував глядачам неймовірну музичну подорож до світу українських різдвяних традицій. Багато радісних емоцій глядачам подарували й улюблені солісти. Різдвяні пісні наповнили простір залу радісною звісткою "Христос народився!" Натхненно і урочисто звучали українські колядки в обробці Олександра Стадника; «Янголи в небі» (солістка Анна Борисюк), «Торжествуйте, веселіться» (соліст Петро Хемій), «В Вифлеємі радість стала» (солістка Юлія Шумчук), «Будьте здорові ми вже ідемо», стрілецька коляда – «Їде стрільчик, їде» (солістка Юлія Шумчук), щедрівки «Ой щедрий вечір, та добрий вечір» (солістка Анна Борисюк), «В цім домі, як у раю». Артисти хору виконували як нові пісні, так і різдвяні колядки й щедрівки, що вже давно полюбилися.
Перегук пісні «У неділю рано» (солістка Галина Гісь) із сучасними подіями в Україні об’єднали публіку і виконавців у скорботі й вірі у переможне майбуття нашого народу. Пісня була присвячена воїнам, які ціною свого життя подарували нам теперішнє Різдво.
Пісенний вернісаж українських пісень зачаровував своєю мелодійністю, ніжністю, наповнював душу бурхливими емоціями, незалежно від жанру. У виконанні хору прозвучали стрілецька «Була колись дівчина» (солісти Артем Мартинович та Артем Фіц) та лірична пісня «Вийди Грицю на вулицю» (солістка Анна Борисюк).
Яскравою та емоційно-насиченою частиною концерту, де немов оживали барвисті картинки з минулого, стали вокально-хореографічні композиції - від жартівливих «Якби в лісі гриби не родили» (солістка Алла Блащук), до ліричних «Пасла дівка лебеді» (солістки Юлія Шумчук та Софія Денисюк) та «Ой на горі сосонка гуде». Проникаючись виконуваним, артисти Волинського народного хору створювали на сцені колоритні образи, жанрові картинки, жили у стихії музики та пластики. Теплом Різдва сповнила душі глядачів і коляда «Рай розвився». Кожна з цих пісень знайшла відгук у серцях слухачів. Особливий інтерес традиційно викликала запальна композиція, сповнена гумору й дотепу, «Якби не Маруся» (соліст Іван Місанчук), де музиканти оркестру народних інструментів своєю віртуозною грою створювали неповторний тембровий національний колорит.
Святковою родзинкою, що подарувала багато теплих емоцій та різдвяний настрій, став новорічний традиційний обряд «Меланка» з неймовірною парою - Меланкою та Василем.
Репертуар різдвяного концерту на основі танцювального фольклору прикрасили барвисті хореографічні номери, багаті на символіку народних образів, де передаються характер та дух народного життя. Це і динамічний Козачок, і жвавий веселий Крутяк, і самобутня розмаїта Кадриль, і, звичайно, «Різдвяний танець», що створив чарівну святкову атмосферу.
Колядку «Нова радість стала», за традицією, артисти виконали разом з глядачами. Урочистим завершенням Різдвяного концерту стала вокально-хореографічна композиція «Метелиця» - танець святкових зимових гулянь.
Живий архаїчний спів та гра на музичних інструментах, рідкісні таланти, справжні національні костюми та неперевершена майстерність артистів Волинського народного хору, до глибини душі торкнулись глядачів цього концерту.
Хочеться побажати артистам, щоб Дар Божий, який вони мають і діляться з усіма шанувальниками народної пісні, дарував їм насолоду і додавав оптимізму, натхнення та впевненості у Переможні дні нашої України, які настануть неодмінно!!
- Деталі
22 грудня 2024 року в Палаці культури міста Луцька, за участі Академічного камерного оркестру «Кантабіле» (художній керівник-Юрій Ковальчук та диригент-Володимир Єфіменко), з великим успіхом відбувся концерт «Бах при свічках». Цей особливий концерт пройшов в освітленій свічками залі та став незабутньою музичною подією Луцька. На концерті на глядачів чекали як справжні хіти Йоганна Себастьяна Баха — золота спадщина органної музики, - так і не часто виконувані, але такі ж прекрасні твори, які закохують у себе з перших звуків. Програма складалася з любов'ю до музики та гостей та перенесла глядачів на кілька століть назад в атмосферу барокового концерту.
Програму підібрано з розумним балансом світського (Арія з сюїти №3, «Скерцо» з сюїти № 2 для флейти з оркестром (солістка Лариса Гетманчук)та духовного (Хоральна фантазія «Прийди Дух Святий, о Господи наш», «Аве Марія». Поряд з піднесеними аріями з Кантати № 209 «Він не знає, що таке біль» та з Магніфікату «Бо дивився на смиренність своєї служниці» (солістка Юлія Єфімчук (сопрано), цього вечора були виконані найвідоміші інструментальні твори геніального німця: Концерт для 2 -х скрипок ре мінор (солістки Марія Суворова та Тетяна Солонінко), Концерт для органу з оркестром фа-мінор. Камерний оркестр створював особливу довірливість між музикантами та слухачами. Він торкався душі силою емоцій і вражав уяву віртуозним блиском. Доповнила піднесений настрій сповнена тепла і світла Пастораль у виконанні органістки Олени Мацелюх.
Програма «Бах при свічках» подарувала слухачам багато світлих емоцій, принесла спокій та умиротворіння. Слухачі були вдячні виконавцям за проникливе, тонке професійне виконання музики, а величні органні співзвуччя ще раз нагадали про безсмертя душі та вічні цінності.
- Деталі
3 грудня 2024 року в Будинку культури села Липини відбувся концерт «Мелодії рідного дому» за участі Академічного камерного оркестру «Кантабіле» із солісткою Юлією Єфімчук (сопрано) та народним артистом України Василем Чепелюком. В заворожуючому живому виконанні скрипок, альтів, віолончелі і контрабасу, на дітей чекала велика різноманітна програма, серед яких найкращі зразки вітчизняної камерно-інструментальної музики, зворушливі вокальні перлини, легендарні різдвяні хіти і багато іншого. Передусім музиканти виконували твори патріотичного змісту, присвячуючи їх нашим захисникам, серед яких «Під твою милість» Ігоря Соневицького, «Любіть Україну» Юрія Максименка та Володимира Сосюри, «Мелодія» Мирослава Скорика, «Ми-є!» Юрія Шевченка. Новим твором, що додав патріотичні мотиви в атмосферу концерту стала пісня Василя Чепелюка на вірші Галини Даниленко «До Перемоги», що оспівує силу духу нашого народу, його мужність та здатність до боротьби, яку надзвичайно емоційно виконав артист.
З наближенням грудня всі ми починаємо відчувати хвилювання та радість: Різдво, найкраще свято у році, вже не за горами! Другий блок концерту – це легендарні пісні, що з перших звуків повертають нас в атмосферу свят, безтурботності та щастя.
Цікава добірка музичних творів виявилась дуже вдалою. Супер-хіт “Jingle Bells” – одна з найвідоміших і часто співаних американських різдвяних пісень у світі, у виконанні оркестру запалив увесь зал! Окреме «БРАВО!» Василю Чепелюку за неймовірної краси виконання колядки Почаївських розспівів «Різдвяна ніч».
Дуже небагато мелодій здатні миттєво створити відчуття свята лише кількома звуками. Класичне «Катання на санках» Лероя Андерсона – одна з них. Музика нагадувала про зимову екскурсію на санях, запряжених кіньми. Класична різдвяна п’єса Густава Холста “In the bleak midwinter” («Серед похмурої зими») стала незабутнім елементом святкової програми. Чарівна, елегантна різдвяна пісня чудово передана аранжувальником Джоном Лівіттом у захоплюючій інтерпретації для струнних.
Артисти завжди взаємодіють з публікою, занурюють їх на годину у свій незвичайний світ і разом з ними створюють чарівну атмосферу з музикою у залі. Окрасою концерту була інтерпретація радісної, хвилюючої, навіть із відтінком туги, відомої пісні американської співачки і композиторки Мераї Кері “All I want for Christmas is you” («Все, що я хочу на Різдво – це ти», що створив справжній новорічний настрій!
Дует у складі Василя Чепелюка та Юлії Єфімчук, яскраво, проникливо і життєво виконали композицію «Сіяв батько жито». Чарівні, дивовижні голоси не залишили байдужими нікого! Їхній виступ був одним із тих, що найбільше запам’ятався. Всі діти дружньо виконували улюблені різдвяні пісні, тепло вітали артистів, які створили новорічний чарівний настрій та подякували за чудовий концерт. А від артистів до глядачів передавався незримий яскравий імпульс позитивних емоцій та натхнення. Ось вона – магія Різдва! Це чудове свято залишиться в душі надовго.
3 грудня 2024 року в Будинку культури села Липини відбувся концерт «Мелодії рідного дому» за участі Академічного камерного оркестру «Кантабіле» із солісткою Юлією Єфімчук (сопрано) та народним артистом України Василем Чепелюком. В заворожуючому живому виконанні скрипок, альтів, віолончелі і контрабасу, на дітей чекала велика різноманітна програма, серед яких найкращі зразки вітчизняної камерно-інструментальної музики, зворушливі вокальні перлини, легендарні різдвяні хіти і багато іншого. Передусім музиканти виконували твори патріотичного змісту, присвячуючи їх нашим захисникам, серед яких «Під твою милість» Ігоря Соневицького, «Любіть Україну» Юрія Максименка та Володимира Сосюри, «Мелодія» Мирослава Скорика, «Ми-є!» Юрія Шевченка. Новим твором, що додав патріотичні мотиви в атмосферу концерту стала пісня Василя Чепелюка на вірші Галини Даниленко «До Перемоги», що оспівує силу духу нашого народу, його мужність та здатність до боротьби, яку надзвичайно емоційно виконав артист.
З наближенням грудня всі ми починаємо відчувати хвилювання та радість: Різдво, найкраще свято у році, вже не за горами! Другий блок концерту – це легендарні пісні, що з перших звуків повертають нас в атмосферу свят, безтурботності та щастя.
Цікава добірка музичних творів виявилась дуже вдалою. Супер-хіт “Jingle Bells” – одна з найвідоміших і часто співаних американських різдвяних пісень у світі, у виконанні оркестру запалив увесь зал! Окреме «БРАВО!» Василю Чепелюку за неймовірної краси виконання колядки Почаївських розспівів «Різдвяна ніч».
Дуже небагато мелодій здатні миттєво створити відчуття свята лише кількома звуками. Класичне «Катання на санках» Лероя Андерсона – одна з них. Музика нагадувала про зимову екскурсію на санях, запряжених кіньми. Класична різдвяна п’єса Густава Холста “In the bleak midwinter” («Серед похмурої зими») стала незабутнім елементом святкової програми. Чарівна, елегантна різдвяна пісня чудово передана аранжувальником Джоном Лівіттом у захоплюючій інтерпретації для струнних.
Артисти завжди взаємодіють з публікою, занурюють їх на годину у свій незвичайний світ і разом з ними створюють чарівну атмосферу з музикою у залі. Окрасою концерту була інтерпретація радісної, хвилюючої, навіть із відтінком туги, відомої пісні американської співачки і композиторки Мераї Кері “All I want for Christmas is you” («Все, що я хочу на Різдво – це ти», що створив справжній новорічний настрій!
Дует у складі Василя Чепелюка та Юлії Єфімчук, яскраво, проникливо і життєво виконали композицію «Сіяв батько жито». Чарівні, дивовижні голоси не залишили байдужими нікого! Їхній виступ був одним із тих, що найбільше запам’ятався. Всі діти дружньо виконували улюблені різдвяні пісні, тепло вітали артистів, які створили новорічний чарівний настрій та подякували за чудовий концерт. А від артистів до глядачів передавався незримий яскравий імпульс позитивних емоцій та натхнення. Ось вона – магія Різдва! Це чудове свято залишиться в душі надовго.
- Деталі
У вступі до бестселера «Європа. Історія» Нормана Дейвіса читаємо:
«Побутує думка, що «поточні справи» не можуть стати історією, поки не мине півстоліття, поки «документи не стануть доступними і запізніла мудрість не прояснить людського розуму». Це вагома точка зору, проте вона означає, що будь-яке загальне дослідження має уриватися на місці, де воно стає найцікавішим… І все таки жодна доросла освічена людина не може ефективно працювати, не маючи повного розуміння джерел виникнення сучасних проблем».
Дух європеїзму заохочує «брати з минулого вогонь, а не попіл»...
А якщо під таким кутом зору поглянути на особистості, події, явища недалекого минулого у нашому музичному побуті, у сфері культури, пошукати мотиви відродження забутих і народження нових традицій на нашому пограниччі народів і культур?
Як на мене, у сімдесяті ми не розминулися з майбутнім, хоча колоніальна адміністрація обмежувала "простір свободи", який виборювала для себе ( і для інших ) група вельми освічених людей, аматорів і професіоналів в осередках культури і мистецтва...
1971 року постановкою «Лісової пісні» завершила свою славну десятилітню історію оперна студія Олександра Головерси при міському будинкові культури… Солістка Зіна Пронько і перший біг бітовий ансамбль « Лель» міського будинку культури зблиснули на всесоюзному фестивалі «Янтарну труба» у Каунасі 1974 року, а обласна філармонія відтоді перебирає ініціативу і стає на два десятиліття осередком музичних інновацій.
Мареничі принесли в українську співану поезію інтонації з автентичного фольклору Волині, вокально-інструментальний ансамбль "Світязь" розпочав цікаві жанрово-стилістичні пошуки у діапазоні від фольк- до джаз-року, що дотепер витримують конкуренцію із найновішими продуктами штучного інтелекту...
Журналісти "молодіжки" запропонували нову форму клубного спілкування - дискотеку, що відкривала ентузіастам простір для синтезу мистецтв… Архітектори інституту "Діпромісто" розробили і захистили 1971 року проєкт заповідника для збереження історико- архітектурної спадщини Старого міста і після тривалого зволікання за підсумками дискусії на сторінках обласної «молодіжки» ми отримали можливість створення нового науково-дослідного та культурно-освітнього осередку (1985)...
У четвер в мистецькому просторі бібліотеки імені Олени Пчілки Лариса Ігнатова, Павло Маркевич, Богдан Гембік, Сергій Корсай вели мову про соціальну функцію мистецтва...
Дякуємо Миколі Волошину за чудовий презент до 30-річчя фестивалю «Стравінський та Україна», виставку дружніх шаржів "Гумор семи муз", тріо "Бумеранг" Богдана Гембіка за простоту, почуття і стриманість, директору бібліотеки Наталі Граніч за гостинність.
Василь Ворон