Справжньою подією у культурному житті міста та мистецьким подарунком для лучан став концерт-презентація органу «Viscount Jubilate 332». Ця яскрава подія відбулась 10 вересня 2023 року в Палаці культури за участі Олени Мацелюх (орган), Ольги Стрілецької (орган), Юлії Єфімчук (сопрано) та  інструментального ансамблю «Імпреза» (керівник Юрій Ковальчук). В «королівському» дуеті органа і рояля поєднались яскраві індивідуальності - провідна українська органістка, солістка Львівської національної філармонії  Олена Мацелюх та солістка Львівської національної філармонії, Львівського будинку органної та камерної музики Ольга Стрілецька.

     Святковий концерт розпочався всесвітньо відомим християнським гімном, написаним англійським проповідником і поетом Джоном Ньютоном - Токатою “Amazing Grace” (“Дивовижна благодать») композитора Крістофера Пардіні. Репертуарні інтереси Олени Мацелюх надзвичайно широкі і охоплюють десятки програм найрізноманітніших епох. У її найцікавіших досконалих інтерпретаціях заблищали твори всесвітньо відомих композиторів. Так, врівноважена, прозора  «Чакона» старовинного композитора Йоганна Пахельбеля, у виконанні органістки, відрізнялася гармонійною ясністю, мелодичністю, співрозміреністю пропорцій.

    З ніжною, витонченою Арією Аціса з барокової опери «Поліфем» Ніколи Порпора блискуче виступила Юлія Єфімчук (сопрано). Музика Порпори, з її психологічною глибиною, сьогоднішньому слухачеві набагато співзвучніша і ближча.

       В «Адажіо» італійського композитора Томазо Альбіноні орган Олени Мацелюх гарно виспівував виразну тему, на яку накладалась елегійно-меланхолійна мелодія струнних у виконанні ансамблю «Імпреза». В інтонаційній синхронності смичкових народжувались казкові скрипка, альт і віолончель з протяжним звуком, дивовижним за тембровим багатством та емоційним наповненням, де єдине «інтонаційне дихання» солістів, ансамблю зливається воєдино. Ця музика ніби поверталася, відкривалася все новими гранями.

      Священий мотет «Nulla in mundo pax sincera» (“Немає істинного миру в цьому світі без гіркоти» А. Вівальді, що прозвучав у виконанні співачки Юлії Єфімчук у супроводі органу Ольги Стрілецької, є справді одним з найпрекрасніших концертів для голосу. Його зміст залишається актуальним у всі часи. Адже лібрето твору невідомого автора засноване на рядках з першого послання апостола Іоанна про світ, що лежить у злі. Натхненний спів солістки Юлії Єфімчук, артистизм та її захопленість підкорили глядачів.

В іншому, в мінімалістичному та медитативному ключі, у виконанні органістки Ольги Стрілецької, прозвучала одна з найвідоміших в усьому світі  християнських молитов «Te Deum” (“Хвала Богу»). Сучасною композиторською мовою латвійського композитора Петеріса Васкса, органістка зуміла передати її глибокі сакральні сенси та  глибоке розуміння стилю музики.

       Всі з цікавістю очікували, що запропонує талановитий тендем у складі Олени Мацелюх та Ольги Стрілецької. Подарунком стало виконання «Пасторалі», з сонати № 1 ре-мінор, французького композитора Александра Гільмана. В парному єднанні яскравих солісток, із складними технічними задачами та різноманітно насиченою тембровою палітрою, було продемонстровано множинність граней їх творчих індивідуальностей.

     Вершина органної творчості – Токата і фуга ре-мінор Й. С. Баха яскраво продставила віртуозну техніку та блискучу майстерність у володінні органом Олени Мацелюх.

        Крізь роки та століття композиції Баха є зразком для тисяч музикантів у всьому світі. Чудовим прикладом цьому є творчість П’єтро Йона – органіста і піаніста. Він грав і творив за найбільшим у світі органом Wanamaker у Філадельфії.  Фіналом з Грегоріанського концерту П’єтра Йона для органа з оркестром (з супутньою версією для органа та фортепіано) завершився цей чудовий концерт, що приніс слухачам чимало справжньої естетичної насолоди.

 

                                                                                                                                                                                    Валерія Бійо