29-го вересня 2023 року, у Палаці культури міста Луцька, урочисто відкрився 20-ий ювілейний музичний фестиваль «Стравінський та Україна», єдиний фестиваль, що пропагує класичну музику на Волині. Почесну місію відкриття фестивалю виконав перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук.
Прізвище Ігоря Стравінського вже стало світовим брендом, адже саме завдяки йому Волинь знають у всьому світі. «Стравінський та Україна» - єдиний світовий фестиваль, присвячений одному з найвидатніших композиторів 20-го століття, єдиний у світі музей-садиба якого знаходиться у волинському місті Устилуг. Завдяки цьому фестивалю Луцьк вітав відомого диригента Ігоря Блажкова, британського кінорежисера Тоні Палмера та симфонічні оркестри з Польщі, Білорусі та України. За час проведення фестивалю, тільки на Волині було виконано більше 40 творів Ігоря Стравінського, а деякі з них прозвучали вперше в Україні.
Блискучою сторінкою цьогорічного фестивалю стала участь Академічної хорової капели «Орея» Житомирської обласної філармонії, керівник заслужений діяч мистецтв України Олександр Вацек. «Орея», в поєднанні з видовищним та ефектним відеорядом, представила слухачам надзвичайно різноманітний репертуар – духовні твори українських та зарубіжних композиторів, а також українські народні пісні в цікавих обробках Олександра Вацека.
Піднесений тон початку концерту задали артисти, виконавши духовний твір «Отче наш» Ігоря Стравінського.
Український композитор Валентин Сильвестров відгукнувся на події Майдану, створивши цикл пісень для хору а - capella «Майдан-2014». Тринадцята пісня з цього циклу – «Молитва за Україну», в хоровій версії капели «Орея», перетворила гнів і скорботу автора на урочистий та рішучий громадський меморіал.
Відрадно, що Олександр Вацек активно вводить до репертуару капели невідому духовну спадщину, виконуючи кілька функцій: насамперед, він зберігає і пропагує цю спадщину на рідних теренах, збагачує репертуар, а також формує національно - культурну і релігійну ідентичність у хористів і слухачів. Так, в його аранжуванні своє друге життя знайшла молитва “Kyrie eleison” (Господи, помилуй) патріарха Грузії Іллі II, який підтримав українців і закликав усіх грузинів молитись за Україну. "Мелодія" для скрипки Мирослава Скорика (солісти Тетяна Коновал та Катерина Морозюк (скрипка), в обробці Олександра Вацека, прозвучала як символ зраненої і ніжної душі України.
Тиха молитва козацтва про майбутнє і мир «Тропаря до Пресвятої Богородиці» Ганни Гаврилець, у виконанні капели, несла справжнє світло, запалювала надію в серцях слухачів. Багатюща палітра музично-хорового письма композиторки, особлива емоційна наповненість загального звучання, – усе вдалося відтворити солісткам Тетяні Коновал, Оксані Жуковецькій та Вікторії Мординській та хористам.
Спів артистів супроводжувався на сцені акторською грою, пантомімою, танцювальними рухами та поєднувався з акустичними ефектами: співаки розташовувалися у різних точках залу, завдяки чому виникало стереофонічне звучання. Олександр Вацек зруйнував не лише традиційні уявлення про хоровий спів, а й про можливості людського голосу: його баритони співали дискантами (високі голоси хлопчиків), сопрано брали до 3-ї октави на піано, а баси сягали найглибшої безодні. Глядачів особливо вразило запальне виконання популярної грузинської ліричної пісні «Суліко» в оригінальній обробці Рубена Толмачова.
Святковий настрій подарував улюблений знаний хіт “Старенький трамвай”, з репертуару «Пікардійської терції» (солісти Тетяна Коновал та Олександр Яремчук, інструментальний супровід Олександра Євтушка). Так само невимушено й органічно прозвучала рекрутська українська народна пісня в обробці Олександра Вацека «Ой там у Львові» (солісти Ілля Герега та Тетяна Коновал).
А коли під час концерту почалась повітряна тривога, артисти просто неба, на сходах Палацу культури виконали улюблену українську народну пісню «Місяць на небі».
Святковою кодою концерту стала патріотична пісня «Ой у лузі червона калина» в аранжуванні Олександра Вацека, що у поєднанні з відеорядом хроніки воєнних подій, перетворилася на своєрідну поему про Україну. Почесний гість фестивалю Василь Ворон подякував хоровій капелі «Орея» за участь та вручив Маестро Диплом фестивалю.
Валерія Бійо