На що ви чекаєте від органного концерту? Неповторного звуку - то потужного, як снігова лавина, то ніжного, як спів ангелів? Яскравої віртуозності, різноманітності фарб і відтінків звучання, що вражає своєю нескінченністю? Все це є у програмі молодого талановитого чеського органіста та піаніста, лауреата престижних міжнародних конкурсів органістів Йозефа Кратохвіла, за участі якого, 6 вересня 2024 року відбулось урочисте закриття VI-го Волинського фестивалю органної музики «Лучеськ Органум». В Рік чеської музики в світі, цей благодійний, благородний проект в Україні здійснюється за допомогою Генерального Консульства Чеської Республіки у м. Львові.

     Йозеф Кратохвіл веде активну концертну діяльність по всій Європі. Як соліст, він виступає з Державним філармонічним оркестром Кошице, Остравською філармонією імені Леоша Яначека, а також з оркестром консерваторії ім. Л. Яначека. Його майстерність гри на органі та фортепіано неодноразово захоплювала слухачів у різних куточках Європи.

      Для концерту під назвою “Te Deum” він склав програму, яка у всьому блиску представила шедеври французької та чеської органних шкіл.

      В дуже орнаментованих, барвистих, імпровізаційних Варіаціях на тему старовинної різдвяної пісні 'Votre Bonté Grand Dieu'' («Твоя доброта, Великий Боже») французького композитора Клода Бальбастра, артист постав бездоганним інтерпретатором, гра якого сповнена характерних ритмів, прикрас для вишукано-філігранного стилю французького рококо.

      Іншими фарбами заграв орган в першій і другій частинах грандіозної органної Симфонії № 5 Шарля-Марі Відора – одного з найблискучіших органістів та композиторів французького романтизму. Своїм майстерним виконанням Йозеф Кратохвіл зумів відтворити пишність і дух тієї епохи, розкривши все багатство фарб та розкіш тембрової палітри великого романтичного органу.

     Повільна друга частина «Легенда» Симфонії № 9 Антоніна Дворжака, створена під враженням поеми Г. Лонгфелло «Пісня про Гайавату», зокрема картини похорону дружини індіанського вождя – прекрасної Міннегаги. Злиття споконвічно чеських і нових американських витоків надає стилю останньої симфонії композитора унікального характеру.

     Чехія – королівство органної музики, де під час богослужінь звучать духовні твори: меси, псалми, секвенції, гімни, реквієми. Вони по-своєму гарні й унікальні, надають урочистості релігійним обрядам, дарують людині особливий настрій умиротворення, або, навпаки, змушують задуматися про щось глибоко особисте. Продовжила концерт музика чеського композитора, органіста-віртуоза, імпровізатора, клавесиніста, мандолініста Яна Кухаржа, який працював у Празі церковним органістом, також був диригентом італійської опери. Його партита - рід органних варіацій на хоральну мелодію в музиці XVII–XVIII століть, у виконанні Йозефа Кратохвіла, перенесла слухачів в атмосферу старої Праги із середньовічними замками, старовинними палацами, будиночками, храмами, де звучать дзвони та багато іншої музики.

     І яскравим апофеозом заключного фестивалю «Лучеськ Органум», по праву, постала музика чеського композитора, піаніста та диригента, основоположника чеської національної композиторської школи – Бедржіха Сметани, двохсотліття від дня народження якого в цьому році відзначає світова музична спільнота. Події революції 1848 р., в яких Сметані довелося брати участь, знайшли живий відгук у його героїчних піснях («Пісня свободи») та маршах. У виконанні Йозефа Кратохвіла прозвучав «Марш студентського легіону» Б. Сметани, що підпорядкований одній головній ідеї — допомогти музикою чеському народові в його героїчній боротьбі за свободу і незалежність, вселити в нього почуття бадьорості та оптимізму, віру в кінцеву перемогу правої справи. Символічно, що ця ідея надзвичайно перегукується з нашими реаліями - нашою сьогоднішньою боротьбою із російською агресією.

   Відрадно, що поряд із заступницею директора Департаменту культури, молоді і спорту, начальниці Управління культури Тетяною Дудар, серед почесних гостей фестивалю були присутні українська органістка, науковиця, дослідниця органного мистецтва, авторка монографії «Орган і сакральна культура Чехії» Олена Мацелюх, члени Волинського обласного товариства чехів "Матіце Волинська" та консул генерального консульства Чеської Республіки у Львові пан Петер Поспішил, який був запрошений до слова та почесної місії закриття шостого Волинського фестивалю органної музики.

     Вдячними бурхливими оплесками дякували талановитому артисту слухачі, адже Йозеф Кратохвіл відкрив перед аудиторією абсолютно нову і невідому досі яскраву сторінку європейської культури – сакральну музику Чехії для органу.

.