26 березня 2023 року в Кафедральному костелі Святих Апостолів Петра і Павла відбувся концерт духовної музики під назвою «І музика, і молитва, і любов». Органна музика - це завжди чудово, хвилююче та чарівно! А творчий союз органу з флейтою Пана створює унікальну феєрію звуку, не схожу ні на що інше.

     Лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів органістка Олена Мацелюх та флейтист-мультиінструменталіст Ігор Мацелюх в чарівному поєднанні органу та флейти Пана представили до уваги слухачів програму з творів, перевірених часом. У репертуарі музикантів – як оригінальні органні твори, так і перекладення шедеврів світової інструментальної музики для органу та флейти Пана.

   Значну частину програми концерту займає творчість Баха, яка представлена різнохарактерними творами. Окрім віртуозної Токати і фуги ре-мінор, це ефектна Фантазія та фуга ля-мінор, опоетизовані сферою святкового побуту Менует та Жарт з Оркестрової сюїти № 2 та ніжне Аріозо.

     Поряд з великим іменем епохи бароко — музика прославлених французьких композиторів, яка збагатила органний репертуар безліччю яскравих, дивовижних творів. У всі часи у Франції був поширена практика обробки різдвяних гімнів на основі григоріанських співів. Сезар Франк, основоположник романтичної органної школи у Франції, представлений у концерті «Великим хоралом» (з Різдвяної меси) Оленою Мацелюх, протягом усього життя незмінно продовжував у своїй творчості лінію Баха. Органіст вражав сучасників розмахом та своєрідністю імпровізацій, як це робив у свою епоху його попередник.                  Олена Мацелюх виконує органні твори Й. С. Баха, а також його сучасників проникливо і молитовно зворушливо. Мисткиня чудово інтерпретує і твори класиків французької органної школи 19-го століття, передаючи динамізм та емоційну насиченість музики того часу. У «Фанфарах»  Ж. Н. Леменс, органістці вдалось передати ту органічну комбінацію григоріанської суворості та романтичної проникливості, прикрашену  французьким шармом, що стали стає однією з головних ознак його сонат. 

     Завдяки своєму оригінальному звучанню флейта Пана не так часто зустрічається в концертних програмах. У шедеврі імпресіонізму – «Сирінкс» Клода Дебюссі архаїчна мелодія занурювала в самі глибини первозданної природи в оксамитовому, м’якому та неповторному звучанні флейти Пана у виконанні Ігоря Мацелюха.

     Ідеальне злиття тембрів органу та флейти Пана виконавці продемонстрували у перекладі для флейти Пана та органу найзнаменитішого твору Й. Баха «Аріозо». Воно захоплювало ліричністю, пісенністю та делікатною зміною фраз. Ще однією чудовою особливістю ансамблевого виконання було повне та органічне порозуміння між виконавцями, прикладом чого стало дивовижне за красою, ніжне Адажіо венеціанського композитора Бенедетто Марчелло.

       Подарунком для слухачів у фіналі концерту став мініатюрний шедевр "Ave, Maria", що як «ангельське вітання» піднісся до склепінь церковного храму. Коли слухаєш цю музику, ми мимоволі замислюєшся про вічне і минуще… Адже в житті є те, що є справді вічним, і це – музика…, як Бог і Любов… Цінуйте кожну мить і можливість доторкнутися до справді вічного і цінного! 

                                                                                                                                                                                            Валерія Бійо