Концерт оркестру «Кантабіле» проекту «Музичні автографи»
8 червня 2023 року у Волинському академічному обласному театрі ляльок відбувся концерт проекту «Музичні автографи» Академічного камерного оркестру «Кантабіле» на чолі з народним артистом України, володарем престижної міжнародної нагороди – диригентського жезлу німецького композитора Йоганна Себастьяна Баха Товієм Рівцем.
В концерті приймали участь талановита династія Шутків - Остап Шутко (скрипка), Назар Шутко (скрипка), Андрій Шутко (віолончель), а також, саме завдяки творчій ініціативі маестро Товія Рівця, були запрошені учні Луцької музичної школи № 2 Богдан Романик (флейта) класу викладача Лариси Гетманчук, та Тереза Верзун-Ролінгер (фортепіано) класу викладача заслуженого працівника України Ірини Циганкової.
Головною метою проекту є представлення широкій громадськості нової генерації українців, яким належить музичне майбутнє європейської України. І, недивлячись на юний вік, учасники концерту вже здобули Гран-прі та почесні місця на міжнародних музичних конкурсах. Українським меломанам добре відома музична династія Шутків, що бере початок від скрипальки Лідії Шутко, педагогами якої були знамениті Давид Ойстрах та Юрій Янкелевич. Її сина, Остапа Шутка, безперечно, можна назвати явищем у середовищі українських класичних виконавців, адже він - концертуючий європейський музикант із солідним репертуарним багажем та реформаторськими педагогічними ідеями.
Отже, концерт розпочався "Фолією" - варіаціями Арканджелло Кореллі на тему народного танцю іспано-португальського походження. Інтерпретація варіацій у виконанні скрипаля Остапа Шутка в супроводі оркестру «Кантабіле» позначилася соковитим, повним і сильним тоном скрипки та блискучою технікою.
Існує думка, що б жити в гармонії з часом, потрібно частіше слухати звуки стародавнього інструменту, що став символом чарівної музики природи – флейти. Проект "Музичні автографи" прикрасив своєю участю юний талановитий Богдан Романик, який виконав "Адажіо" з концерту для флейти з оркестром соль-мажор майстра духовної музики Джованні Батіста Перголезі. Тембр флейти немов розкривав, в абсолютно прозорому, легкому камерному звучанні, нові барвисті звукові світи, що не залишили байдужими слухачів.
А концерт продовжив надзвичайно оптимістичний, життєрадісний твір Йозефа Гайдна – 1 частина Модерато з концерту для віолончелі з оркестром № 1 до-мажор. Це один із найскладніших концертів віолончельного репертуару, де учень Львівського державного музичного ліцею ім. С. Крушельницької Андрій Шутко продемонстрував прекрасне володіння всім арсеналом технічних і виразних засобів: співучої кантилени, чіткої пасажної та штрихової техніки.
А показовий шедевр для віолончелі – яскраве виразне "Капріччіо" знаменитого композитора Георга Гольтермана, що вразив глядачів захоплюючою мелодійністю та віртуозністю, став ще одним подарунком віолончеліста Андрія Шутка.
В гармонійно вишуканому "Облівіоні", – одному з найпопулярніших танго А. П'яццолли, солююча скрипка Остапа Шутка кружляла над прозорим ритмічним і спокійним акомпанементом оркестру "Кантабіле", виконуючи сумну мелодію. Можна було слухати та слухати, переживаючи всю гаму почуттів!
Ліричним острівцем ніжності та пристрасті стала музика композитора Мечислава Карловича, яку можна вважати маленьким шедевром. "Вальс" із "Серенади" до-мажор, у виконанні камерного оркестру "Кантабіле", з граціозною танцювальною головною темою, легкими скрипковими пасажами, стрімким рухом, захопив глядачів з першої ноти. Польську лінію продовжив «Вальс до-дієз мінор» Ф. Шопена - витончена романтична фортепіанна мініатюра, сповнена ліризмом і меланхолією. Хочеться подякувати юній піаністці Терезі Верзун-Ролінгер за цей прекрасний, ніжний, немов теплий весняний вітерець, вальс. Витончений музичний слух Товія Рівця привніс в аранжування твору нотки поетичності, мрійливості з відтінком ніжного суму.
Зовсім в іншому характері прозвучали блискучі Фантазії на теми з опери Дж. Россіні "Отелло", де скрипаль Назар Шутко, у зображенні химерного, фантастичного, елегійного та піднесено-сентиментального початку, продемонстрував прекрасне почуття стилю, філігранну техніку, володіння рівним у всіх регістрах звуком. Назар Шутко, безперечно, унікум, який блискуче володіє всім арсеналом технічних засобів – віртуоз ХХI століття!
І, нарешті, блискучою кульмінацєю концерту постав Концерт для двох скрипок з оркестром "Наварра" композитора Пабло де Сарасате, якого його сучасники називали "Паганіні кінця століття", "король мистецтва каденцювання", "сонячно світлий художник». Остап і Назар Шутко немов співали на скрипці, "малювали" барвисті картини народних іспанських танців - і в уяві слухачів, вони поставали як живі. Їх гра вражала легкістю та витонченістю, феноменальною віртуозною майстерністю.
Артисти мали шалений успіх. Своєю енергетикою та настроєм музиканти не лише надихали оркестр, а й підкорили увесь зал! Публіка щедро нагородила артистів бурхливими оваціями.
Валерія Бійо