Дата проведення: 15—22 червня 2008 року

Місце проведення: місто Луцьк, місто Устилуг, місто Рівне

У червні 2008 року відбувся V фестиваль «Стравінський і Україна», етапи якого проходили у обласних центрах – Луцьку і Рівно, а також в Устилузі, де виступили 4 оркестри, 1 хор і 5 сольних виконавців, що приїхали з різних регіонів України і сусідніх держав. Луцьк на фестивалі представили камерний оркестр «Кантабіле» і церковний камерний хор «Оранта». В Устилузі, як і в далекому 1994 році, виступили фольклорні колективи волинських сіл, у тому числі Троїсті музики Локачинського будинку культури (керівник Л. Пилипюк), фольклорні ансамблі села Жашковичі Іваничівського району, включаючи дитячий фольклорний колектив села Льодниче Володимир-Волинського району (художній керівник Людмила Кендес), народний фольклорний ансамбль «Родина» Волинського училища культури і мистецтв, інші фольклорні колективи, що виконували веснянки, гаївки, петрівки, щедрівки, обжинкові і весільні пісні, голосіння. Також виступали камерний оркестр Волинської філармонії «Кантабіле» під управлінням заслуженого на діяча мистецтв Товія Рівеця, солістки Ірини Малашевська та Зоя Комарук, музиканти зі Львова — Остап Шутко, Наталія Вітюк, Олена Мацелюх, Людмила Маньковська (Росія), дует Яна Калиновського та Марека Шлезера з Кракова (Республіка Польща). Звучала музика з творів композитора («Мавра», «Аполон Мусагет», дитячий альбом «Тіли-бом», Пісня для віолончелі і фортепіано), музика інших авторів (С. Рахманінова, Л. Деліба, М. Скорика, Дж. Россіні, Гулака-Артемовского.

 Після офіційного відкриття, що відбулося в Академічному обласному театрі імені Тараса Шевченко, коротких виступів начальника управління культури і туризму обласної державної адміністрації Володимира Лисюка, Генерального консулу Республіки Польща у Луцьку Томаша Яника, почесного гостя фестивалю, режисера з Великобританії Тоні Палмера, замісника начальника управління культури в туризму Василя Ворона, на сцені з’явилися музиканти Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії на чолі з диригентом Айдаром Торибаєвим. У Луцькому Народному домі «Просвіта» відбувся концерт камерної музики, під час якого прозвучали твори Стравінського, С. Прокоф’єва, С. Рахманінова, К. Пендерецького, В.-А. Моцарта та інших видатних композиторів.

Ще одна неординарна подія мала місце цього року — приїзд кінорежисера Тоні Палмера з Великобританії з документальним фільмом про Стравінського «Одного дня на кордоні...» (Once, at а Border...) поява якого на фестивалі відбулася завдяки енергії Василя Ворона і сприянню голови облдержадміністрації Миколи Романюка. Режисер, автор більше 100 стрічок і володар 40 міжнародних премій, розповів про своє знайомство з Ігорем Стравінським, роботу над створенням документального фільму про нього на прохання Віри де Боссе, його вдови. І ось, через 26 років, в Україні, в Луцьку, відбулася прем'єра фільму. Зал «Просвіти» ледве вміщав тих, хто бажав побачити і відкрити для себе і композитора, і його творчість. І Тоні Палмер нарешті побував в Устилузі, тому самому, який у далекому минулому, під час зйомок фільму виявився для нього закритим. Він відвіз додому диплом фестивалю «Стравінський і Україна» і кращі спогади про Устилуг і Волинь, залишивши копії фільму для музею. Завершував фестиваль концерт камерного оркестру Брестської філармонії, керівникові якого Святослав Кравчук, голова оргкомітету фестивалю і заступник голови облдержадміністрації, вручив також диплом фестивалю.

 Олена Огнєва