Новий супутній захід у програмі  фестивалю «Стравінський та Україна» виник не на порожньому місці. Одночасно в Україні і Польщі з’явилися два унікальні компакт диски: «Ой бором, бором» Манюхи Біконт та джазового музиканта Ксаверія Вуйцінського і «Ой давно-давно» Алли Опейди та звукорежисера Павла Завади.

«Різні барви фольклору»  знаходять пишне гроно прихильників і сприятливе «життєве середовище» в багатьох осередках культури і освіти Волині. Але небагато мистецьких установ  культивують фольклор у різних його проявах так, як  у Культурно-мистецькому центрі «Красне».  Унікальний  проект художнього керівника центру, заслуженої артистки України Алли Опейди і звукорежисера Павла Завади не поступається пісенним багатством проектові Манюхи Біконт і Ксаверія Вуйцінського.

Для програми «Такти і факти» на Каналі «Нова Волинь»  юні вокалісти Алли Опейди записали композиції зустрічі весни — «Ой, там на юлойци» та  колядування — « Рожество твоє». Пригадую її дуети з донькою Наталкою, І голоси Діани Шевчук та Ольги Ткаченко прозвучали на повну силу з її творчої робітні…З  експериментів Тетяни Келебай у стилі фолк починалася творча біографія  «Ноти НЕО», яка повернулася до КМЦ «Красне» в іпостасі «віртуозів фолку» після минулорічного Київетномюзікфесту.

На хвилі національно-культурного відродження 1991 року кандидат філологічних наук  Віктор Давидюк випустив перший збірник із циклу «Поліська дома», заснував «Полісько-Волинський народознавчий центр», згромадив зі своїми студентами силу-силенну аудіозаписів…Веснянки з пограниччя Волині і Полісся  у музиці до балету Ігоря Стравінського «RITE of SPRING» доктор філологічних наук, директор інституту культурної антропології Віктор Давидюк  розпізнав без проблем: прочитайте роздуми фольклориста «Пресвятая весна» в контексті європейського модернізму» на сайті філармонії...

Візитівкою Волині стали  фольклорні шоу Олександра Стадника і Волинського народного хору, міжнародні фестивалі «Берегиня» і «Поліське літо з фольклором», щедрівки і колядки без кінця і краю на Різдво. Фольклор опановує поетичну творчість волинян, «Епупею…» Кості Шишка і  фолк- джазовий  роман-феєрію  Сергія Цюриця «Рай-Мир».  Прихильних до фольклорних першоджерел слухачів ніколи не бракувало на наших фестивалях  «серйозної» і розважальної музики, співаної поезії чи джазових концертах…

Західне Полісся ‒ «колиска слов’янської цивілізації» ‒ манить дослідників і через 150 років після мандрівок Оскара Кольберга. Після сесій польських фотохудожників до поліського села Залухів, які організував Володимир Павлік,  світ побачив чудовий фотоальбом, відбулася  серія фотовиставок у містах Польщі.

Проєкти Алли Опейди та Манюхи Біконт, їхніх колег у музичному просторі та поза його межами  дають гарний привід  «усіх передружити», започаткувати  діалог про інноваційний дух українсько-польського пограниччя…

ВАСИЛЬ ВОРОН,

художній керівник фестивалю

«Стравінський та Україна»