НОВЕ МІСТО НА ОДКРИТІЙ ПОЛОНИНІ

Цими днями у школах сіл Зимне і Льотниче Володимир-Волинського району побувала лекторійна група проекту «Україна співає поезію» Волинської обласної філармонії. Лейтмотив останньої декади лютого - образ співця у драматичних поемах Лесі Українки «На руїні», «Оргія», «Орфеєве чудо».
Співець у драматичній поемі «На руїні» з часів першого полону Вавілонського намагається пригадати «плач Єремії». Співець Антей у драматичній поемі «Оргія» розповідає дружині про таємну гетерію співців у загарбаному римлянами грецькому місті Корінфі, їхні співи: « О, вони були потужнії натхненням, а не гуком. І в стриманім зітханні тихих струн ми вгадувати вміли урагани, що нуртували в грудях у співця». І приходить на згадку атмосфера першого вечора української авторської пісні, який організували Олег Покальчук і Лесь Танюк у Київському молодіжному театрі навесні 1987 року, перші концерти фестивалю «Оберіг 89»…
«Одкрита полонина, де будується нове місто», таким постає образ України у недалекому майбутньому в драматичній поемі 1913 року «Орфеєве чудо». Діти світла - три легендарні герої Орфей, Зет і Амфіон працюють коло міського муру, циклопічної огради з виломами. Їм конче треба закінчити роботу до наступу «ночі злодійної», що приведе з собою ворогів – своїх «дітей з совиними очима». Герої знемагають від утоми і тоді проймаючий звук свирілі Орфея стелиться над полониною. З нетрів починають виходити люди, які завершують розпочату героями справу.
Остання драматична поема Лесі Українки захоплює не лише винахідливою інтерпретацією легенди про співця Орфея із древньогрецької міфології.
Твір Лесі Українки ідейно пов’язаний з виступом англійського юриста, громадського і політичного діяча Джона Вінтропа у квітні 1630 року на борту корабля «Арабелла». Він очолив гурт одновірців, що вирушали до берегів Америки, щоб втілити в життя свою мрію про «місто на пагорбі» чи «місто на горі», що своїми чеснотами стане прикладом для усього людства.
«Місто на горі» Джона Вінтропа належало збудувати, а «місто на одкритій полонині» Лесі Українки - захистити. І якщо у Джона Вінтропа основним чинником консолідації громади виступає проповідь християнського милосердя, громадянського євангелізму, то у драматичній поемі «Орфеєве чудо» Леся Українка утверджує велику силу мистецтва, що гуртує спільноту. Вона вірила: «то буде впорядкована громада, народ не гірший від своїх сусідів».
За прикладом американців, які через чотири століття не забувають цю промову Джона Вінтропа, я також нагадую учням зміст поетичного послання нащадкам - «Орфеєве чудо» Лесі Українки. А наші співці – Сергій Мороз і Андрій Твердак (дует «АС»), Андрій Панчишин, Валерій Маренич, Віктор Морозов, Зіновій Медюх, Василь Жданкін робили свою справу на великому екрані з допомогою співаної поезії - закладали підвалини духовного суверенітету «нового міста на одкритій полонині».

Василь ВОРОН,
автор і ведучий проекту
“Україна співає поезію”