І знову старовинне місто Луцьк гостинно відчиняє свою браму для Третього Волинського міжнародного фестивалю органної музики «Luchesk organum” (Світло Луцького органу), який відкрився 1 серпня 2021 року у Кафедральному костелі святих апостолів Петра і Павла.

       Фестиваль органної музики – яскраве та самобутнє явище в загальній панорамі сучасної художньої культури, яке розвивається незалежно від глобальних соціальних та політичних процесів. І коли до Луцька приїжджають непересічні майстри своєї справи з різних куточків світу - це завжди престиж. Волинський край долучається до культурної традиції, де ексклюзивні концертні цикли об’єднуються у форму фестивалю.

       Народження традиції проведення фестивалів та резонансних гастролів, що сприяють об’єднанню віруючих церков різних конфесій і користується великою популярністю у лучан та гостей міста відбулось у 1999 році, коли в Луцькому соборі Петра і Павла з аншлагом з’явився орган. Це було справжнім подарунком від німецької громади. Слід зауважити, що XX століття стало в історії музики воїстину органним. Величезний стрибок в органному мисленні став можливим завдяки новаціям в галузі музичної мови, органної композиції та виконавства, винаходів в органобудівництві. Відбувся інтенствний розвиток органу як самостійного концертного інструменту, який подолав своє прикладне, церковне призначення.

     Отож, протягом чотирьох тижнів в Кафедральному костелі справжні шанувальники класичної органної музики зустрінуться з унікальними музикантами не тільки України, але і інших країн світу – Віктором Лияком (Польща), Сальваторе Пронесті (Італія), та із українськими надзвичайно талановитими виконавцями (теж світового рівня)  Ігорем Муравйовим, Оленою Мацелюх, Наталією Дитюк.

      А розпочався фестиваль сольним органним концертом «Королівство надвіслянське»  Віктора Лияка.  Пан Лияк є єдиним польським органістом, який отримав Золоту платівку (1999) та Платинову платівку (обидва еквівалентні подвійним дискам), нагороджену у 2000 році за компакт-диск з творами Й.С. Баха. Його  альбом із творами Августа Фрейєра був оголошений альбомом місяця  у вересні 2004 року у щомісячнику “Music 21”. Віктор Лияк навчався у Державній вищій музичній школі у Варшаві в органному класі професора Йоахіма Грубіча. Давав концерти як у себе в Польщі, так і по всьому світу. Репертуар органіста включає усі органні твори Й.С.Баха, Й. Брамса, А. Фрейєр, С. Франка, Ф. Мендельсона-Бартольді та В.А. Моцарта,  Ґ. Ф. Генделя та Й. Гайдна. Наприкінці навчання Віктор Лияк здобув докторську ступінь з гуманітарних наук у Вроцлавському університеті в 2008 році. Як професор викладає в університеті Яна Кохановського в Кельце. І, нарешті, Віктор Лияк керує Міжнародним органним фестивалем Й. С. Баха, який організовується Варшавським музичним товариством, і є його віце-президентом.

       Урочисто відкрив сезон поважний художній керівник фестивалю, директор Волинської обласної філармонії Сергій Єфіменко. Ведуча концерту лауреатка обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського Оксана Єфіменко подякувала за підтримку Луцьку дієцезію римсько-католицької  церкви у цьому костелі, а також співорганізаторку фестивалю відому українську органістку Олену Мацелюх.

       Під час концерту глядачі завдяки Віктору Лияку вкотре відкрили для себе неповторні особливості органу. Бездоганне виконавство Маестро буквально заворожувало публіку своєю магічною силою та грандіозним звучанням. Прелюдія і фуга ре-мінор та чакона ре-мінор  німецького композитора і органіста епохи бароко Йогана Пахельбеля справили дуже велике враження навіть на фоні усього подальшого виступу: відразу був заданий тон усьому концерту, і цей настрій вже не полишав слухачів.

    11 хоральних прелюдій для органу (опус 122) німецького композитора і піаніста епохи романтизму Йоганеса Брамса заслуговують самих високих похвал! Цей опус був пов'язаний з християнським богослужінням. Композитор писав твір з думками про смерть, навіяні душевними переживаннями. Їх виконання відразу занурило в потрібний настрій, і всі вони пройшли на єдиному диханні. Маестро майстерно надає руху і характеру всім прелюдіям. Всі старовинні засоби та прийоми виконавства відповідали критеріям сучасного поняття «автентична інтерпретація». Органіст вражав слухачів звукозображальними ефектами, різноманітно насиченою тембровою палітрою. Гра Віктора Лияка вражала слухачів чистотою виконання та різноманітними барвистими поєднаннями регістрів.

       Апофеозом вечора стала Прелюдія і фуга Мі бемоль-мажор німецького  композитора, органіста, капельмейстера,  та музичного педагога епохи бароко Йогана Себастьяна Баха. Найкращим засобом для спілкування з Творцем Й.С. Бах вважав орган, який не існує поза Храмом. Орган для Баха був свого роду оркестром, який здатний був витримати грандіозний розмах його імпровізацій і передати високу поезію його лірики. Віктор Лияк своєю майстерністю зумів передати характерні для органних творів Баха емоційне багатство, глибоке внутрішнє зосередження, драматичний розмах. Органне звучання віддаляло свідомість від земних образів та вводило до сфери космічних подій. Настільки сильне було потрясіння від вичерпного, немов пронизливого та наповнюючого слухачів органного звучання. Було відчуття, що ви присутні десь далеко у інших вимірах, але не на концерті. Маестро повною мірою використовує динамічні та тембральні ресурси інструмента. Його гра була витонченою, натхненною, сповненою яскравих колористичних та динамічних контрастів.

      В цілому можна сказати, що вечір пройшов на високому творчому рівні і став чудовою сторінкою фестивалю «Luchesk Organum» 2021 року.

 

                                                                                                                                                                                                    Валерія Бійо