"Ти у мене єдина"

                                           "Ти у мене єдина"

        24 серпня тридцятий рік поспіль Україна відзначає День Незалежності. З цієї нагоди у Луцьку відбулися масові заходи, серед яких покладання квітів до фотостенду "Герої Небесної Сотні - Вони загинули за єдність України"; перегляд на екрані військового параду до дня Незалежності у Києві на Театральній площі Луцька.  А на сцені Волинського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка пройшли офіційні урочистості та святковий концерт, підготовлений Волинською обласною філармонією та управлінням культури з питань релігій та національностей Волинської державної адміністрації. Гаслом святкування 30-річчя Незалежності України став лейтмотив "Ти у мене єдина", з символом Волинського краю - квіткою червоного кольору. А вели концерт лауреатка обласної літературно-мистецької премії Агатангела Кримського Оксана Єфіменко та актор театру Сергій Басай.

     В калейдоскопі музичних привітань лучани та гості міста зустрілись з музикантами, які є гордістю і славою нашого Волинського краю та України. Прологом концерту стало урочисте виконання Державного Гімну України у виконанні Волинського народного хору, за яким послідувала хвилина мовчання за загиблими побратимами у війні з російськими агресорами. Лунали привітання зі святом від голови Волинської обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка, Голови Волинської обласної ради Григорія Недопада, Луцького міського голови Ігоря Поліщука. 

     Не буде перебільшенням сказати, що військо України - це опора державності. Своєрідна молитва за Україну "Благослови" на музику і вірші В. Радченка пролунала у виконанні Діани Шевчук та військового оркестру військової частини 1141 Національної гвардії України під управлінням майора Віктора Лучинця. Безсмертні вірші і музика пісні підкреслювали духовні основи українців: кохання до Матері та кохання до Батьківщини. Радісну святкову нотку внесло попурі естрадних та українських народних пісень у виконанні оркестру.

        Справжнім відкриттям став виступ артиста обласної філармонії  Андрія Громика. В автентичній манері прозвучала композиція Дмитра Туптала з Літопису Григора Граб'янки "Войска Запорозького воїн знаменитий". Неймовірна пісня і не менш неймовірне виконання немов переносило глядачів у ті славетні буремні часи Козацької слави! Отож, особливо своєчасно прозвучала декламація вірша Сергія Жадана під назвою "Птах", який став альтернативним гімном України. Мова йшла про ковчег, як метафору певного об'єднання, місця надії, місця пошуку. Оксана Єфіменко емоційно насичено відворила ідейний зміст поезії, збуджуючи уяву та душі слухачів.

      Програму продовжила в'язанка повстанських пісень у виконанні відомого чоловічого вокального квартету "Акорд" у складі заслужених артистів України Олега Гонтаря, Миколи Палія, Віктора Мрочка та Андрія Зарицького. Кожна зустріч із цими артистами - це свято емоцій, що пробуджує в нас найкращі почуття, яке дарує високу емоційну насолоду, а глибокий патріотичний зміст їх пісень закликає замислитись про істинні моральні цінності.

   Уславлений Академічний камерний оркестр "Кантабіле" під орудою народного артиста України, лауреата Міжнародної премії "Жезл Йоганна Себастьяна Баха" Товія Рівеця ось вже 35 років дарує радість своїм шанувальникам. Глядачі високо цінують  виступи талановитих митців. Товій Михайлович невтомний у своїй диригентській і творчій діяльності. У натхненному виконанні солістки Анни Маковецької з оркестром під управлінням непересічного митця надзвичайно емоційно і душевно прозвучала композиція Ю. Максименка на вірші В.Сосюри "Любіть Україну".

       Символічно, що "Мелодія" Скорика перегукується із тематикою концерту, адже була написана композитором до кінострічки, що розповідає про повоєнні роки в Галичині. "Мелодією Скорик зумів показати весь трагізм і сум, який не змогли промовити словами.., що блискуче вдалось віртуозам  камерного ансамблю "Кантабіле".

    Юною талановитою солісткою оркестру Юлією Єфімчук у супроводі камерного оркестру на вірші Василя Симоненка було виконано пісню Анатолія Пашкевича, що стала народною, - "Виростеш ти, сину". Вона лунала як щемливо-емоційний гімн синівської любові, людяності і патріотизму.

      Яскравою драматичною кульмінацією став твір "Паладіо" Карла Дженкінса, що став одним з музичних символів трагедії Другої Світової війни та отримав ще одну назву "Танго смерті". Композиція супровожувалась відеорядом хроніки бойових дій та виступу камерного ансамблю "Кантабіле" в зоні АТО. Музика несла в собі найпотужніший енергетичний заряд. І хоча своєю напруженістю та драматичністю твір викликав настрій тривоги, - все ж завершився "Паладіо" оптимістично, знаменуючи собою перемогу.

      Ефектною прикрасою вечора став виступ лауреата міжнародних конкурсів та фестивалів народного оркестру народної музики "Волинянка" Палацу культури м. Луцька, із заслуженою артисткою України Галиною Овсійчук та народним артистом України неперевершеним Василем Чепелюком. Їх по-справжньому феєричний театралізований виступ з присмаком яскравого дотепного гумору у в'язанці українських народних пісень таки задав жару!

       Народний ансамбль "Радість" - колектив з багатолітньою славною історією, несе позитивні емоції і радість, де б він не виступав. Він став володарем гран-прі п'ятого всеукраїнського конкурсу народної хореографії ім. Павла Вірського. У постановці Героя України Мирослава Вантуха вони виконали хореографічну композицію "Український святковий".

      Приємне враження справив дует "Душа Волині", у складі заслуженої артистки України Алли Опейди та заслуженого працівника культури України В'ячеслава Судими. Пісня Олексія Онишки на вірші Олександра Богачука "Моя родина" чудово прозвучала у дійсно щирому виконанні, яке торкалося серця.

         Святковим апофеозом концерту став виступ Волинського державного академічного народного хору з художнім керівником хору заслуженим діячем мистецтв України Олександром Стадником. На вірші Т.Шевченка та музику О. Стадника прозвучала пісня-посвята борцям за волю і незалежність України "Прощай мила, Україно". Твір виконано в кращих традиціях народного хорового співу. Окремо треба сказати, що у творчому доробку О. Стадника більше 200 обробок українських народних пісень та авторських творів для народного хору. Серед них і "Думи мої, думи мої, ви мої єдині", який був виконаний з солістом - заслуженим артистом України Петром Хемієм. До честі керівників колективу, треба сказати, що вони постійно збагачують репертуар фольклорним надбанням Волині, шукають нові форми і методи його сценічного втілення через органічне поєднання народної інструментальної музики, співу і танцю. Вони використовують традиційну та сучасну манери обробки та виконання народної пісні, що є дуже влучно та актуально. Яскравим прикладом чого стали пісня "Гей, ви браття - козаченьки" та хореографічної театралізованої композиції "Козаки ідуть". Згідно з традицією, яскравою крапкою усього концерту став Гімн України.

   Завдяки головній режисерці дійства - заслуженій працівниці культури України, головній режисерці Волинської обласної філармонії Валентині Москалюк, а також невтомній праці багатьох інших служителів мистецтва, кожний концертний виступ артистів філармонії відрізнявся продуманістю задуму, великою виразною силою і бездоганною майстерністю виконання. Не буде перебільшенням сказати, що глядачі, які побували на концерті, отримали великий потужний заряд енергії, вони були вдячні за щирість у музиці, за свято, влаштоване музикантами для шанувальників мистецтва з нагоди великого  свята, що  укріплює націю, виражає дух народу, символізує славне минуле, сьогодення і майбутнє.

                                                                                                                                       Валерія Бійо

                                                                                                                                      24 серпня 2021