Національний симфонічний оркестр України

                                                "СЛУХАЙ ВІЧНІСТЬ"

    12 вересня 2021 року в рамках Всеукраїнського гастрольного туру "Слухай вічність", з нагоди 30-річчя Незалежності України до Палацу культури міста Луцька завітав Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України, який веде більш ніж вікову історію з моменту свого заснування. Про найвищий рівень професіоналізму оркестру говорити сьогодні вже зайве: музикантам підвладне усе, достатньо поглянути на репертуар і список всесвітньо відомих диригентів, які працювали з колективом. Почесну місію диригента цього славнозвісного оркестру ніс народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимир Сіренко.

      Також лучани мали щасливу можливість насолоджуватись блискучою грою соліста-скрипаля народного артиста України Олександра Семчука. Музикант належить до покоління яскраво обдарованих виконавців, чий стиль відрізняється надзвичайно вдумливим і сучасним трактуванням музики. Його виконання несе високий емоційний заряд, надзвичайну енергію і масштабне мислення. Олесь Семчук поєднує національний дух і характер виконання з блискучою освітою у таких знаменитих скрипалів, як П.Верніков, В.Третьяков, Т.Варга, М.Вайман, А.Лисий, Н.Чумаченко. А ще, маестро грає на скрипці французького майстра О.С. Бернардель (1855р.) і  смичком "Біла леді" роботи майстра Навеа-Вера.

     Створені в різні культурні епохи, представлені на концерті шедеври відносяться до числа найбільш показових і характерних для творчості їх авторів. І символічно, що вечір відкрив твір геніального українського композитора, класика європейської музики Максима Березовського - Симфонія До-мажор в трьох частинах. З неприхованим ентузіазмом маестро диригував оркестром, і музиканти слідували за ним, створюючи на сцені свято, яке вже не відпускало уваги слухачів.

     Прем'єрна енергетика - це завжди феєрверк. Висока концентрація всього, приємне хвилювання і досягнення висот. Не буде таємницею. що публіка з нетерпінням чекала на твір геніального композитора Євгена Станковича, який є однією з ключових постатей у сучасній музиці України. Світова прем'єра концерту-сюїти в стилі ретро для скрипки з оркестром відбулась 6 вересня 2021 року в Тернопільській обласній філармонії. Концерт складається з 4-х частин: 1. Арія 2. "Осінній ноктюрн" (або "Коли падає листя...") 3. Інтермеццо (Гра гуцула) 4. Елегія. У неповторній музиці композитора поєднався фольклоризований мелос зі складними сучасними композиційними прийомами та багатошаровою поліфонічною фактурою, автентичної народної інтонації з модерновими оркестровими тембрами й  звуковими барвами. А інтелектуальна манера гри соліста О.Семчука звернула на себе увагу з перших ж тактів твору. Скрипаль упевнено вів діалог з оркестром, насолоджуючись процесом спільного музикування.

     Після теплих та щедрих овацій, "Принц скрипки", як його охрестила італійська преса, продовжував радувати своїх шанувальників сольними композиціями, серед яких у виконанні зі своєю сестрою Святославою, також скрипалькою оркестру.,дуже зворушливим стала посвята скрипкової композиції Каприса № 1 для двох скрипок. ор. 18 композитора Г.Венявського своєму батькові.

     Симфоній № 9 мі-мінор "З нового світу" чеського композитора А.Дворжака, що прозвучала після перерви, ще посилила враження емоційного розмаху, змусивши в черговий раз задатись питанням, які ж повинні бути душевні сили композитора, щоб писати таку пристрасну емоційну музику, з такими контрасними полюсами. Розпочалась симфонія стримано-скорботною темою, створивши напружену атмосферу, потім музика парила над залом оркестровим tutti, занурюючи всіх в світ, повний підвищеного емоційного тону, драматизму, що поступово наростає, та м'якого задушевного ліризму. Те, що оркестр зумів показати в симфонії. вилилось у неймовірну кульмінацію концерту. Фінал буквально приголомшив своєю міццю і завершився громовою овацією. Всі мріяли про вихід артистів оркестрів на біс не тому. що концерту було недостатньо, а тому. що всім хотілось ще трішки продовжити задоволення.

    Тому на останок ще одним справжнім подарунком для слухачів стало виконання оркестром у фіналі концерту "Мелодії" Скорика. Стільки трагізму та суму, стільки глибини було в цьому прочитанні, перконливості в кожній фразі. Не меншою красою було відзначене виконання Вальсу "Розлука" В. Лисенка.

    Прикрасою концерту залишалась його ведуча, лауреатка обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського - Оксана Єфіменко, пізнавальне та цікаве слово якої в поєднанні з чарівними виразними інтонаціями її голосу звучали в унісон самої прекрасної музики.

                                                              

                                                                                                                                                      Валерія Бійо