18 травня 2024 року в Кафедральному костелі Святих Апостолів Петра і Павла, бельгійський органіст Петер ван Де Велде та українсько-бельгійська співачка Анастасія Старосельська (мецо-сопрано) подарували глядачам унікальний слухацький досвід грандіозного звучання історичного органу та інтимного, сповідального соло голосу, де шедеври Густава Малера, Ріхарда Вагнера вступають у діалог із творами ХХ і навіть початку ХХI століття.

      Духовні арії, що виконуються в храмі під акомпанемент органу, – що може бути більш піднесеним?  Духовний жанр у програмі концерту, перш за все, був представлений твором лірико-філософського змісту «Pie Jesu» (Святий Ісус) з «Реквієма» Моріса Дюруфле, де  ясний пізньоромантичний колорит музики поєднується з опорою на мелодику григоріанського хоралу. Голос Анастасії Старосельської звучав виразно та вражаюче рівно від крайньої низької до самої верхньої ноти. Водночас віртуозна техніка органіста розчинялася у проникливості та глибині трактування твору.

      У мелодіях, на тексти псалмів Давида, натхнені роздумами про вічність, торкаючись глибини душі, пролунали Два псалми для голосу в супроводі органу, op. 29, (Псалом 141 «Господи, кличу до Тебе, Псалом 67 «Нехай воскресне Бог, і розвіються вороги його») польського композитора Олександра Зажицького, та Псалом Давида (Псалом 94 «Прийдіть, заспіваємо радісно Господу») Василя Барвінського. 

       «Ave Maria» – щира і велична молитва, звернена до Пречистої Діви, вічне та невичерпне джерело натхнення для композиторів різних епох та країн. Серед них і фламандський композитор Петер Бенуа, який «почув» молитву по-своєму, створивши ще один шедевр, що з проникливою музичністю й майстерністю виконала співачка.  

      На слухачів чекала музика, яка змінила сприйняття органу, зробила його голосом Космосу, здатної відкривати невідомі звукові всесвіти. «Libera me» (Звільни мене) − розділ канонічного Реквієму сучасного українського композитора Святослава Луньова, де полотно твору, сповненого глибокими сенсами,  утворили ритми небесної палітри поряд з мовою вібрацій мелодій.

      В програмі концерту була представлена не лише духовна музика у всьому її різноманітті, а й світські твори. У проникливій, монументальній та розміреній Прелюдії і фузі Миколи Колесси, написаної спеціально для органу, Петер ван Де Велде у своєму виконанні майстерно використовує стилістику і можливості цього інструменту.

      У пісні Густава Малера «Я загублений для цього світу» з вокального циклу «Сім пісень останніх років» на вірші Фрідріха Рюккерта, де хоральні звучання змінюються прозорим сплетінням виразних наспівів голосу Анастасії Старосельської – глибокий роздум над найпотаємнішими таємницями буття.  Завдяки багатому, глибокому та емоційному звучанню її мецо-сопрано, Анастасія Старосельська, у сцені «Смерть в любові», зуміла висловити цілу гаму почуттів, якими наділив героїню своєї опери «Тристан та Ізольда» Ріхард Вагнер.

  Виступаючи у різних концертних залах, соборах, музиканти однаково готові розкрити серце і нагадати про вічне. Своїм виступом у Луцьку, Петер ван Де Велде та Анастасія Старосельська висловили свою підтримку українському народові в часі жахливої війни росії проти України. Ця зустріч стала мандрівкою у прекрасний світ, у якому так легко і вільно почувається душа!

 

                                                                                                                                                                                                  Валерія Бійо